XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTY
DIET
GARS
LAUS
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
UNST
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U17
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
621 Enns Umg. / MV Ost
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTY2
DIET6
GARS2
LAUS2
RAMI4
SGGS1
SGNS5
TRAT3
UNST1
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz / Wels -Umgebung
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
752 1. Klasse Salzkammergut 2
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
801 2. Klasse Linz / Mühlviertel
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTY
DIET
GARS
LAUS
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
UNST
[alle]
SGGS1
UNST1
GARS2
LAUS2
ASTY2
TRAT3
RAMI4
SGNS5
DIET6
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd, Leg 2, Round 7 (duration: 11.03.2024-)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
7
Thu.
14.03.2024 19:30
DIET6
-
SGNS5
8:2
KuBeZ Dietach
Christian Gusenbauer
Johann Haidl
3:1
Günter Achleitner
Walter Stellnberger
3:1
Andreas Huber
Ferdinand Köttenstorfer
3:1
Helmut Bader
Manfred Kutsam
3:0
Günter Achleitner
/
Helmut Bader
Manfred Kutsam
/
Johann Haidl
3:2
Günter Achleitner
Johann Haidl
3:2
Christian Gusenbauer
Walter Stellnberger
0:3
Andreas Huber
Manfred Kutsam
3:0
Helmut Bader
Ferdinand Köttenstorfer
3:0
Christian Gusenbauer
/
Andreas Huber
Walter Stellnberger
/
Ferdinand Köttenstorfer
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
2
7
Mon.
11.03.2024 19:00
ASTY2
-
TRAT3
8:2
VS Promenade
Hannes Radler
Heinrich Strohschneider
3:0
Darius Restea
Walter Großauer
3:1
Wolfgang Patscheider
Günter Schwarzlmüller
3:0
Ernst Esterle
Daniel Handstanger-Deimling
0:3
Ernst Esterle
/
Wolfgang Patscheider
Daniel Handstanger-Deimling
/
Walter Großauer
2:3
Darius Restea
Heinrich Strohschneider
3:2
Hannes Radler
Walter Großauer
3:1
Wolfgang Patscheider
Daniel Handstanger-Deimling
3:0
Ernst Esterle
Günter Schwarzlmüller
3:0
Darius Restea
/
Hannes Radler
Heinrich Strohschneider
/
Günter Schwarzlmüller
3:0
Show result
Confirmed by system
2
7
Fri.
15.03.2024 19:30
LAUS2
-
UNST1
8:3
VS Laussa
Jonas Blehrmühlhuber
Alfred Schmid
1:3
Mario Walker
Bernhard Klimczyk
3:2
Peter Baumgartner
Dietger Greisinger
3:1
Joseph Merkinger
Werner Hinterleitner
3:1
Joseph Merkinger
/
Peter Baumgartner
Alfred Schmid
/
Bernhard Klimczyk
3:1
Mario Walker
Alfred Schmid
2:3
Jonas Blehrmühlhuber
Bernhard Klimczyk
1:3
Peter Baumgartner
Werner Hinterleitner
3:0
Joseph Merkinger
Dietger Greisinger
3:2
Mario Walker
/
Jonas Blehrmühlhuber
Werner Hinterleitner
/
Dietger Greisinger
3:0
Mario Walker
Werner Hinterleitner
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
2
7
Fri.
15.03.2024 19:30
RAMI4
-
GARS2
8:5
HS Kleinraming
Franz Kloiber jun.
Norbert Bachl
0:3
Daniel Reitzenberger
Roland Pollak
3:1
Erwin Kloiber
Michael Schwaiger
2:3
Martin Schmid
Alex Zist
3:0
Martin Schmid
/
Daniel Reitzenberger
Roland Pollak
/
Michael Schwaiger
3:1
Franz Kloiber jun.
Roland Pollak
0:3
Daniel Reitzenberger
Norbert Bachl
3:0
Martin Schmid
Michael Schwaiger
3:0
Erwin Kloiber
Alex Zist
0:3
Franz Kloiber jun.
/
Erwin Kloiber
Alex Zist
/
Hartmuth Wilhelm
0:3
Martin Schmid
Roland Pollak
3:0
Franz Kloiber jun.
Alex Zist
3:0
Daniel Reitzenberger
Michael Schwaiger
3:2
Show result
Confirmed by system
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy