XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTY
DIET
GARS
LAUS
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
UNST
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U17
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
621 Enns Umg. / MV Ost
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTY2
DIET6
GARS2
LAUS2
RAMI4
SGGS1
SGNS5
TRAT3
UNST1
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz / Wels -Umgebung
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
752 1. Klasse Salzkammergut 2
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
801 2. Klasse Linz / Mühlviertel
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTY
DIET
GARS
LAUS
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
UNST
[alle]
SGGS1
UNST1
GARS2
LAUS2
ASTY2
TRAT3
RAMI4
SGNS5
DIET6
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd, Leg 1, Round 1 (duration: 02.10.2023-)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
1
Mon.
02.10.2023 19:30
SGGS1
-
DIET6
8:3
VS Steinbach
Roland Brandstätter
Gerhard Winkler
0:3
Matthias Kogler
Madeleine Schnetzinger
3:1
Gerald Burghuber
Friedrich Winkler
3:1
Leo Hieslmayr
Christian Gusenbauer
3:0
Gerald Burghuber
/
Roland Brandstätter
Madeleine Schnetzinger
/
Friedrich Winkler
3:1
Matthias Kogler
Gerhard Winkler
3:0
Roland Brandstätter
Madeleine Schnetzinger
1:3
Gerald Burghuber
Christian Gusenbauer
1:3
Leo Hieslmayr
Friedrich Winkler
3:0
Matthias Kogler
/
Leo Hieslmayr
Christian Gusenbauer
/
Gerhard Winkler
3:2
Matthias Kogler
Christian Gusenbauer
3:0
Show result
Confirmed by system
1
1
Fri.
06.10.2023 19:30
LAUS2
-
RAMI4
3:8
VS Laussa
Joseph Merkinger
Daniel Reitzenberger
0:3
Peter Baumgartner
Benjamin Zöttl
2:3
Mario Walker
Erwin Kloiber
3:2
Andreas Köllnreitner
Franz Kloiber jun.
1:3
Peter Baumgartner
/
Joseph Merkinger
Franz Kloiber jun.
/
Erwin Kloiber
3:1
Peter Baumgartner
Daniel Reitzenberger
2:3
Joseph Merkinger
Benjamin Zöttl
2:3
Mario Walker
Franz Kloiber jun.
3:2
Andreas Köllnreitner
Erwin Kloiber
1:3
Andreas Köllnreitner
/
Mario Walker
Daniel Reitzenberger
/
Benjamin Zöttl
0:3
Peter Baumgartner
Franz Kloiber jun.
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
1
Thu.
05.10.2023 19:00
ASTY2
-
GARS2
10:0
VS Promenade
Ernst Esterle
Norbert Bachl
3:1
Hannes Radler
Michael Schwaiger
3:0
Darius Restea
Alex Zist
3:0
Wolfgang Patscheider
Roland Pollak
3:1
Wolfgang Patscheider
/
Ernst Esterle
Michael Schwaiger
/
Roland Pollak
3:1
Ernst Esterle
Michael Schwaiger
3:2
Hannes Radler
Norbert Bachl
3:1
Wolfgang Patscheider
Alex Zist
3:2
Darius Restea
Roland Pollak
3:1
Hannes Radler
/
Darius Restea
Alex Zist
/
Hartmuth Wilhelm
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
1
1
Fri.
06.10.2023 19:30
TRAT3
-
UNST1
3:8
VS Ternberg
Günter Schwarzlmüller
Erwin Scheucher
0:3
Heinrich Strohschneider
Dietger Greisinger
3:1
Walter Großauer
Werner Hinterleitner
3:0
Nedzad Museljic
Ronald Schachner
0:3
Heinrich Strohschneider
/
Nedzad Museljic
Ronald Schachner
/
Erwin Scheucher
0:3
Heinrich Strohschneider
Erwin Scheucher
0:3
Günter Schwarzlmüller
Dietger Greisinger
0:3
Walter Großauer
Ronald Schachner
0:3
Nedzad Museljic
Werner Hinterleitner
3:0
Walter Großauer
/
Günter Schwarzlmüller
Dietger Greisinger
/
Werner Hinterleitner
2:3
Heinrich Strohschneider
Ronald Schachner
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy