XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007
2005/2006
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
EDEN
HAK
KONT
LSV
MAU
POLI
POSW
SGML
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Herren Klassen
Herren Gruppen
Damen
Nachwuchs
CUP
Qualifikation
League
Cup Herren B
Cup Herren C
Round
Runde 1
Runde 2
Runde 3
Runde 4
Runde 5
Runde 6
Runde 7
FINALE
Team
EDEN1
HAK1
KONT1
LSV1
MAU1
POLI1
POSW1
SGML1
SGML2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Cup Herren B
[alle]
Cup Herren B
[a]
1
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
[alle]
SGML
[alle]
MAU1 (Cup Herren B)
LSV1 (Cup Herren B)
POSW1 (Cup Herren B)
POLI1 (Cup Herren B)
KONT1 (Cup Herren B)
EDEN1 (Cup Herren B)
HAK1 (Cup Herren B)
SGML1 (Cup Herren B)
SGML2 (Cup Herren B)
SGML1 (Cup Herren C)
LSV1 (Cup Herren C)
HAK1 (Cup Herren C)
EDEN1 (Cup Herren C)
KONT1 (Cup Herren C)
SSH1 (Cup Herren C)
FLD1 (Cup Herren C)
SGML2 (Cup Herren C)
SGML1 (2. Damen-Bundesliga)
SGML1 (Qualifikation 2. ...)
SKFL1 (2. Damen-Bundesliga)
OLYM1 (Damen-Regionalliga B)
KAI1 (Damen LIGA )
SGML1 (Damen LIGA )
OLYM1 (Damen LIGA )
EDEN1 (Damen LIGA )
GEB1 (Damen LIGA )
LSV1 (Damen LIGA )
HAK1 (Damen LIGA )
KAI2 (Damen LIGA )
SGML2 (Damen LIGA )
KORN1 (Damen Gruppe I)
SKFL2 (Damen Gruppe I)
OLYM2 (Damen Gruppe I)
KORN2 (Damen Gruppe I)
LSV2 (Damen Gruppe I)
EDEN2 (Damen Gruppe I)
LSV3 (Damen Gruppe I)
EDEN3 (Damen Gruppe I)
SGML3 (Damen Gruppe I)
SGML4 (Damen Gruppe I)
SGML1 (2. Herren-Bundesl...)
SGML1 (2. Herren-Bundesl...)
SKFL1 (2. Herren-Bundesl...)
SKFL1 (2. Herren-Bundesl...)
SPI1 (HERREN-LIGA)
KORN1 (HERREN-LIGA)
WILI1 (HERREN-LIGA)
DOEB1 (HERREN-LIGA)
EDEN1 (HERREN-LIGA)
LSV1 (HERREN-LIGA)
POLI1 (HERREN-LIGA)
NFS1 (HERREN-LIGA)
SGML2 (HERREN-LIGA)
SKFL2 (HERREN-LIGA)
SGML3 (HERREN-LIGA)
SKFL3 (HERREN-LIGA)
KAI1 (1. KLASSE A)
KONT1 (1. KLASSE B)
OLYM1 (1. KLASSE B)
WPAE1 (1. KLASSE A)
SSH1 (1. KLASSE A)
POSW1 (1. KLASSE B)
SSH2 (1. KLASSE B)
KORN2 (1. KLASSE B)
SPI2 (1. KLASSE B)
EDEN2 (1. KLASSE A)
NFS2 (1. KLASSE B)
POLI2 (1. KLASSE A)
KONT2 (1. KLASSE A)
WPAE2 (1. KLASSE B)
KONT3 (1. KLASSE B)
KORN3 (1. KLASSE A)
EDEN3 (1. KLASSE B)
NFS3 (1. KLASSE A)
KONT4 (1. KLASSE A)
SKFL4 (1. KLASSE A)
SGML4 (1. KLASSE A)
SGML5 (1. KLASSE B)
SKFL5 (1. KLASSE B)
SKFL6 (1. KLASSE A)
SGML6 (1. KLASSE A)
HAK1 (2. KLASSE A)
PER1 (2. KLASSE A)
OLD1 (2. KLASSE A)
TT141 (2. KLASSE B)
POSW2 (2. KLASSE A)
OLYM2 (2. KLASSE B)
DOEB2 (2. KLASSE B)
KAI2 (2. KLASSE B)
LSV2 (2. KLASSE A)
WILI2 (2. KLASSE B)
POSW3 (2. KLASSE B)
SSH3 (2. KLASSE A)
WILI3 (2. KLASSE A)
WPAE3 (2. KLASSE B)
SPI3 (2. KLASSE B)
NFS4 (2. KLASSE B)
SSH4 (2. KLASSE B)
KORN4 (2. KLASSE A)
POSW4 (2. KLASSE A)
KONT5 (2. KLASSE A)
SKFL7 (2. KLASSE B)
SKFL8 (2. KLASSE A)
SKFL9 (2. KLASSE B)
SKFL10 (2. KLASSE A)
HOTI1 (3. KLASSE A)
FLD1 (3. KLASSE B)
HAK2 (3. KLASSE A)
OLYM3 (3. KLASSE A)
LSV3 (3. KLASSE B)
POLI3 (3. KLASSE B)
SPI4 (3. KLASSE A)
POLI4 (3. KLASSE A)
WILI4 (3. KLASSE B)
WPAE4 (3. KLASSE B)
LSV4 (3. KLASSE A)
EDEN4 (3. KLASSE A)
OLYM4 (3. KLASSE B)
WILI5 (3. KLASSE A)
SSH5 (3. KLASSE A)
LSV5 (3. KLASSE B)
NFS5 (3. KLASSE B)
EDEN5 (3. KLASSE B)
KONT6 (3. KLASSE A)
NFS6 (3. KLASSE A)
KONT7 (3. KLASSE B)
NFS7 (3. KLASSE B)
SGML7 (3. KLASSE A)
SKFL11 (3. KLASSE B)
REN1 (4. KLASSE A)
UNO1 (4. KLASSE B)
MAU1 (4. KLASSE B)
SVSM1 (4. KLASSE B)
OLD2 (4. KLASSE A)
PER2 (4. KLASSE A)
HAK3 (4. KLASSE B)
DOEB3 (4. KLASSE B)
PER3 (4. KLASSE B)
KAI3 (4. KLASSE B)
DOEB4 (4. KLASSE A)
POSW5 (4. KLASSE A)
POLI5 (4. KLASSE A)
KORN5 (4. KLASSE A)
SSH6 (4. KLASSE A)
WILI6 (4. KLASSE B)
EDEN6 (4. KLASSE B)
LSV6 (4. KLASSE A)
KONT8 (4. KLASSE A)
SGML8 (4. KLASSE B)
SGML9 (4. KLASSE A)
KONT9 (4. KLASSE B)
SKFL12 (4. KLASSE B)
SKFL13 (4. KLASSE A)
HAN1 (Gruppe Ia)
SWW1 (Gruppe Ib)
GEB1 (Gruppe Ib)
ERS1 (Gruppe Ib)
HAN2 (Gruppe Ib)
MAU2 (Gruppe Ia)
TT142 (Gruppe Ia)
OLD3 (Gruppe Ia)
KAI4 (Gruppe Ib)
WPAE5 (Gruppe Ib)
KAI5 (Gruppe Ia)
POLI6 (Gruppe Ib)
KORN6 (Gruppe Ib)
KORN7 (Gruppe Ia)
SSH7 (Gruppe Ia)
WILI7 (Gruppe Ia)
KORN8 (Gruppe Ib)
SGML10 (Gruppe Ib)
KONT10 (Gruppe Ia)
SGML11 (Gruppe Ia)
SGML12 (Gruppe Ib)
SGML13 (Gruppe Ia)
SKFL14 (Gruppe Ib)
SKFL15 (Gruppe Ia)
ORF1 (Gruppe IIa)
KUN1 (Gruppe IIb)
WIDO1 (Gruppe IIb)
UNO2 (Gruppe IIb)
REN2 (Gruppe IIa)
PER4 (Gruppe IIb)
SPI5 (Gruppe IIb)
DOEB5 (Gruppe IIb)
DOEB6 (Gruppe IIa)
KAI6 (Gruppe IIb)
POSW6 (Gruppe IIb)
LSV7 (Gruppe IIa)
POSW7 (Gruppe IIa)
EDEN7 (Gruppe IIa)
KAI7 (Gruppe IIa)
SSH8 (Gruppe IIa)
NFS8 (Gruppe IIa)
WILI8 (Gruppe IIb)
SSH9 (Gruppe IIb)
NFS9 (Gruppe IIb)
KONT11 (Gruppe IIa)
SGML14 (Gruppe IIb)
SGML15 (Gruppe IIa)
SKFL16 (Gruppe IIa)
TYR1 (Gruppe IIIb)
ORF2 (Gruppe IIIb)
FLD2 (Gruppe IIIa)
REN3 (Gruppe IIIa)
TT143 (Gruppe IIIb)
HAK4 (Gruppe IIIb)
OLD4 (Gruppe IIIb)
OLYM5 (Gruppe IIIa)
HAK5 (Gruppe IIIa)
SPI6 (Gruppe IIIb)
WPAE6 (Gruppe IIIb)
DOEB7 (Gruppe IIIa)
POLI7 (Gruppe IIIa)
LSV8 (Gruppe IIIa)
EDEN8 (Gruppe IIIa)
KORN9 (Gruppe IIIa)
KAI9 (Gruppe IIIa)
NFS10 (Gruppe IIIb)
KONT12 (Gruppe IIIa)
KONT13 (Gruppe IIIb)
SGML16 (Gruppe IIIb)
SGML17 (Gruppe IIIa)
SKFL17 (Gruppe IIIb)
SWW2 (Gruppe IV)
GEB2 (Gruppe IV)
UNO3 (Gruppe IV)
HAK6 (Gruppe IV)
HAK7 (Gruppe IV)
WPAE7 (Gruppe IV)
WILI9 (Gruppe IV)
EDEN9 (Gruppe IV)
KAI10 (Gruppe IV)
SKFL18 (Gruppe IV)
SGML18 (Gruppe IV)
SGML19 (Gruppe IV)
ERS2 (Gruppe V)
TT144 (Gruppe V)
DOEB8 (Gruppe V)
WPAE8 (Gruppe V)
POSW8 (Gruppe V)
LSV9 (Gruppe V)
WPAE9 (Gruppe V)
EDEN10 (Gruppe V)
LSV10 (Gruppe V)
NFS11 (Gruppe V)
KAI11 (Gruppe V)
KONT14 (Gruppe V)
SKFL19 (Gruppe V)
GEB3 (Gruppe VI)
REN4 (Gruppe VI)
TT145 (Gruppe VI)
TT146 (Gruppe VI)
POSW9 (Gruppe VI)
DOEB9 (Gruppe VI)
SSH10 (Gruppe VI)
LSV11 (Gruppe VI)
EDEN11 (Gruppe VI)
EDEN12 (Gruppe VI)
SKFL20 (Gruppe VI)
SGML20 (Gruppe VI)
GEH1 (Gruppe VII)
T211 (Gruppe VII)
SVSM2 (Gruppe VII)
WIDO2 (Gruppe VII)
OLD5 (Gruppe VII)
OLYM6 (Gruppe VII)
TT147 (Gruppe VII)
HAK8 (Gruppe VII)
TT148 (Gruppe VII)
KORN10 (Gruppe VII)
WPAE10 (Gruppe VII)
LSV12 (Gruppe VII)
SGML21 (Gruppe VII)
SKFL21 (Gruppe VII)
KUN2 (Gruppe VIII)
FLD3 (Gruppe VIII)
MAU3 (Gruppe VIII)
HAN3 (Gruppe VIII)
OLYM7 (Gruppe VIII)
POLI8 (Gruppe VIII)
TT149 (Gruppe VIII)
SSH11 (Gruppe VIII)
NFS12 (Gruppe VIII)
KAI12 (Gruppe VIII)
EDEN13 (Gruppe VIII)
KAI13 (Gruppe VIII)
SGML22 (Gruppe VIII)
KUN3 (Gruppe IX)
GEB4 (Gruppe IX)
PER5 (Gruppe IX)
OLYM8 (Gruppe IX)
HAK9 (Gruppe IX)
POSW10 (Gruppe IX)
TT1410 (Gruppe IX)
TT1411 (Gruppe IX)
SSH12 (Gruppe IX)
LSV13 (Gruppe IX)
LSV14 (Gruppe IX)
SKFL22 (Gruppe IX)
SGML23 (Gruppe IX)
SGML24 (Gruppe IX)
OLYM1 (Qualifikation zur...)
KAI1 (Qualifikation zur...)
NFS1 (Qualifikation zur...)
SKFL(A) (Preliminary Rounds)
SKLW(A) (Preliminary Rounds)
KOM(A) (Preliminary Rounds)
SKFL1 (U13 LIGA)
NFS1 (U13 LIGA)
SGML1 (U13 LIGA)
SGML2 (U13 LIGA)
OLYM1 (U13 Gruppe I)
MAU1 (U13 Gruppe I)
KORN1 (U13 Gruppe I)
WPAE1 (U13 Gruppe I)
SKFL2 (U13 Gruppe I)
MAU2 (U13 Gruppe I)
SGML3 (U13 Gruppe I)
SGML4 (U13 Gruppe I)
SKFL1 (U15 LIGA)
SGML1 (U15 LIGA)
OLYM1 (U15 LIGA)
WPAE1 (U15 LIGA)
KORN1 (U15 LIGA)
SKFL2 (U15 LIGA)
EDEN1 (U15 Gruppe I)
MAU1 (U15 Gruppe I)
KORN2 (U15 Gruppe I)
SGML2 (U15 Gruppe I)
SGML3 (U15 Gruppe I)
HAK1 (U15 Gruppe II)
DOEB1 (U15 Gruppe II)
OLYM2 (U15 Gruppe II)
EDEN2 (U15 Gruppe II)
KORN3 (U15 Gruppe II)
SGML4 (U15 Gruppe II)
SGML1 (U18 LIGA)
WPAE1 (U18 LIGA)
SKFL1 (U18 LIGA)
POLI1 (U18 LIGA)
SKFL2 (U18 LIGA)
SGML2 (U18 LIGA)
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: Cup Herren B, SGML1 (Mariahilf / Langenzersdorf)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
2
Wed.
26.10.2016 19:00
SGML2
-
SGML1
1:6
Liniengasse
Markus Plank
Felix Palme
1:3
Erwin Teufel
Ludwig Kolbert
0:3
Reinhold Luckeneder
Tobias Koszik
0:3
Markus Plank
/
Erwin Teufel
Felix Palme
/
Tobias Koszik
2:3
Erwin Teufel
Felix Palme
3:2
Markus Plank
Tobias Koszik
0:3
Reinhold Luckeneder
Ludwig Kolbert
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
4
Fri.
13.01.2017 19:00
POLI1
-
SGML1
1:6
Polizei
Christopher Wagner
Ludwig Kolbert
0:3
(-8,-8,-7)
Peter Hirvonen
Tobias Koszik
1:3
(-6,16,-7,-7)
Sebastian Wöhrer
Felix Palme
1:3
(-5,8,-6,-4)
Christopher Wagner
/
Sebastian Wöhrer
Tobias Koszik
/
Felix Palme
0:3
(-6,-5,-6)
Christopher Wagner
Tobias Koszik
1:3
(-8,8,-7,-8)
Sebastian Wöhrer
Ludwig Kolbert
0:3
(-8,-8,-9)
Peter Hirvonen
Felix Palme
3:1
(5,5,-6,6)
Show result
Confirmed by Away-Team
1
6
Tue.
07.03.2017 19:00
LSV1
-
SGML1
4:6
Lehrersportverein
Andreas Zaynard
Felix Palme
3:0
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
Ludwig Kolbert
3:2
Stefan Chloupek
Tobias Koszik
1:3
Andreas Zaynard
/
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
Felix Palme
/
Tobias Koszik
3:2
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
Felix Palme
3:1
Andreas Zaynard
Tobias Koszik
1:3
Stefan Chloupek
Ludwig Kolbert
2:3
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
Tobias Koszik
2:3
Stefan Chloupek
Felix Palme
0:3
Andreas Zaynard
Ludwig Kolbert
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Fri.
19.05.2017 19:00
SGML1
-
LSV1
6:2
NMS Langenzersdorf
Ludwig Kolbert
Andre Spitzinger
3:0
Felix Palme
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
2:3
Tobias Koszik
Andreas Zaynard
3:0
Felix Palme
/
Tobias Koszik
Andre Spitzinger
/
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
3:1
Ludwig Kolbert
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
0:3
Tobias Koszik
Andre Spitzinger
3:0
Felix Palme
Andreas Zaynard
3:0
Tobias Koszik
Oscar Luis Eugenio Mendoza Aravena
3:0
Show result
Confirmed by referent
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
WTTV-contact
|
Privacy Policy