XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTY
HAHO
LAUS
MICH
PCHL
RAMI
RITR
SGGS
SGNS
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U17
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
621 Enns Umg. / MV Ost
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTY2
HAHO2
LAUS2
MICH3
PCHL1
RAMI4
RITR7
SGGS1
SGNS5
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
742 1. Klasse LL Süd
751 1. Klasse Salzkammergut
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U13 männlich Landesliga
U13 männlich Landesklasse
U13 männlich Qualifikation 1
U13 männlich Qualifikation 2
U15 männlich Landesliga
U15 männlich 1. Klasse
U15 männlich Qualifikation 1
U15 männlich Qualifikation 2
U17 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTY
HAHO
LAUS
MICH
PCHL
RAMI
RITR
SGGS
SGNS
[alle]
SGGS1
PCHL1
LAUS2
HAHO2
ASTY2
MICH3
RAMI4
SGNS5
RITR7
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd, Leg 1, Round 4 (duration: 17.10.2022-22.10.2022)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
4
Fri.
21.10.2022 19:30
RAMI4
-
ASTY2
8:3
HS Kleinraming
Erwin Kloiber
Darius Restea
0:3
Franz Kloiber jun.
Christian Lechner
3:0
Benjamin Zöttl
w.o.
3:0
Daniel Reitzenberger
Wolfgang Patscheider
3:2
Franz Kloiber jun.
/
Erwin Kloiber
Wolfgang Patscheider
/
Darius Restea
1:3
Franz Kloiber jun.
Darius Restea
3:2
Erwin Kloiber
Christian Lechner
3:1
Benjamin Zöttl
Wolfgang Patscheider
0:3
Daniel Reitzenberger
w.o.
3:0
Daniel Reitzenberger
/
Benjamin Zöttl
w.o.
/
w.o.
3:0
Franz Kloiber jun.
Wolfgang Patscheider
3:0
Show result
Confirmed by system
1
4
Mon.
17.10.2022 19:30
MICH3
-
SGNS5
8:3
Allgemeine Sonderschule
Ewald Strutzenberger
Manfred Kutsam
3:0
Ernst Schwaiger
Karl Postlmayr
1:3
Manfred Ettinger
Johann Haidl
3:1
Jakov Jakovljevic
Georg Maixner
3:0
Ewald Strutzenberger
/
Manfred Ettinger
Georg Maixner
/
Karl Postlmayr
3:0
Ewald Strutzenberger
Karl Postlmayr
3:0
Ernst Schwaiger
Manfred Kutsam
3:0
Jakov Jakovljevic
Johann Haidl
3:0
Manfred Ettinger
Georg Maixner
1:3
Ernst Schwaiger
/
Jakov Jakovljevic
Johann Haidl
/
Manfred Kutsam
1:3
Jakov Jakovljevic
Karl Postlmayr
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
1
4
Mon.
17.10.2022 19:30
SGGS1
-
HAHO2
8:5
VS Steinbach
Leo Hieslmayr
Michael Selinger
3:1
Johann Fröschl
Josef Karner
3:1
Gerald Burghuber
Alois Mühlberger
0:3
Matthias Kogler
Andreas Weiss
3:1
Johann Fröschl
/
Gerald Burghuber
Alois Mühlberger
/
Michael Selinger
1:3
Leo Hieslmayr
Josef Karner
3:1
Johann Fröschl
Michael Selinger
1:3
Matthias Kogler
Alois Mühlberger
3:0
Gerald Burghuber
Andreas Weiss
0:3
Matthias Kogler
/
Leo Hieslmayr
Josef Karner
/
Andreas Weiss
3:2
Matthias Kogler
Josef Karner
3:1
Leo Hieslmayr
Andreas Weiss
0:3
Johann Fröschl
Alois Mühlberger
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
4
Fri.
21.10.2022 20:00
RITR7
-
PCHL1
1:9
VS Ried im Traunkreis
Alois Voglhuber
Klaus Gajo
3:0
Johannes Sudasch
Gernot Schmidthaler
0:3
Franz Stummer
Johann Edelmann
1:3
Johannes Voglhuber
Thomas König
2:3
Johannes Voglhuber
/
Johannes Sudasch
Johann Edelmann
/
Klaus Gajo
0:3
Alois Voglhuber
Gernot Schmidthaler
2:3
Johannes Sudasch
Klaus Gajo
1:3
Johannes Voglhuber
Johann Edelmann
0:3
Franz Stummer
Thomas König
0:3
Franz Stummer
/
Alois Voglhuber
Gernot Schmidthaler
/
Thomas König
2:3
Show result
Confirmed by system
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy