XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
DWEL
EBBE
FROB
MARC
POSL
PUCK
VÖLI
WELS
WILH
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U17
U15
U13
U11
League
701 Mühlviertel-West
702 Mühlviertel-Mitte
711 Linz - Linz U. - UU
712 Linz - Linz Land
721 Mühlviertel Ost
731 Steyr Umg. / LL
741 Wels / Kremstal
751 Salzkammergut
752 Salzkammergut 2
771 Innv. / Braunau
781 Innv. / Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
DWEL4
EBBE4
FROB9
MARC3
POSL1
PUCK3
VÖLI7
WELS11
WILH2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./MV West
511 Bezirksliga Linz Umg./MV Mitte
521 Bezirksliga Linz Umg./MV Ost
531 Bezirksliga Steyr Umg. / LL
541 Bezirksliga Kremstal / Wels
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West
602 Bezirksklasse Mühlviertel Mitte Nord
611 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - FR
612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE
621 Bezirksklasse Enns Umg. / MV Ost
631 Bezirksklasse Steyr Umg. / LL
632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd
641 Bezirksklasse Linz / Wels -Umgebung
651 Bezirksklasse LL - WE - WL - GM
652 Bezirksklasse Salzkammergut
661 Bezirksklasse LL - Wels Umg. Nord
662 Bezirksklasse Vöcklabruck/Hausruck
671 Bezirksklasse Innviertel/Braunau
672 Bezirksklasse Innviertel/Schärding
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-Mitte
711 1. Klasse Linz - Linz U. - UU
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
752 1. Klasse Salzkammergut 2
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schärding
801 2. Klasse Linz / Mühlviertel
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
DWEL
EBBE
FROB
MARC
POSL
PUCK
VÖLI
WELS
WILH
[alle]
POSL1
WILH2
PUCK3
MARC3
DWEL4
EBBE4
VÖLI7
FROB9
WELS11
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 712 1. Klasse Linz - Linz Land, Leg 1, Round 8 (duration: 04.12.2023-)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
8
Wed.
06.12.2023 19:45
WILH2
-
VÖLI7
5:8
VS Dörnbach
Dominik Helpferer
Andreas Kössler
0:3
Gerhard Ullmann
Patrik Nerer
3:2
Matthias Wippel
Philipp Konnerth
3:0
Hermann Großauer
Elias Reichl
2:3
Gerhard Ullmann
/
Matthias Wippel
Elias Reichl
/
Patrik Nerer
1:3
Gerhard Ullmann
Andreas Kössler
3:1
Dominik Helpferer
Patrik Nerer
0:3
Matthias Wippel
Elias Reichl
3:2
Hermann Großauer
Philipp Konnerth
3:1
Hermann Großauer
/
Dominik Helpferer
Andreas Kössler
/
Philipp Konnerth
0:3
Gerhard Ullmann
Elias Reichl
2:3
Hermann Großauer
Andreas Kössler
0:3
Matthias Wippel
Patrik Nerer
1:3
Show result
Confirmed by system
1
8
Fri.
08.12.2023 19:30
EBBE4
-
PUCK3
10:0
Sportzentrum Ebelsberg
Andreas Hoffmann
w.o.
3:0
Manuel Feldmayr
Franz Morisak
3:2
Ionatan Supuran
Barbara Gall
3:1
Gerhard Hayböck
Franz Aigner
3:0
Gerhard Hayböck
/
Andreas Hoffmann
Franz Morisak
/
Franz Aigner
3:1
Andreas Hoffmann
Franz Morisak
3:1
Manuel Feldmayr
w.o.
3:0
Gerhard Hayböck
Barbara Gall
3:0
Ionatan Supuran
Franz Aigner
3:2
Manuel Feldmayr
/
Ionatan Supuran
w.o.
/
w.o.
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Mon.
04.12.2023 19:30
WELS11
-
FROB9
6:8
Sporthalle Vogelweide
Miladin Koturovic
Aida Rostamza
3:0
Gerald Stritzinger
Andreas Pöchtrager
0:3
Lukas Wernsdorfer
Harshit Arora
1:3
Severin Humenberger
David Nowak
3:2
Miladin Koturovic
/
Lukas Wernsdorfer
Andreas Pöchtrager
/
Aida Rostamza
1:3
Miladin Koturovic
Andreas Pöchtrager
0:3
Gerald Stritzinger
Aida Rostamza
3:2
Severin Humenberger
Harshit Arora
1:3
Lukas Wernsdorfer
David Nowak
3:0
Gerald Stritzinger
/
Severin Humenberger
Harshit Arora
/
David Nowak
2:3
Severin Humenberger
Andreas Pöchtrager
2:3
Miladin Koturovic
David Nowak
3:0
Gerald Stritzinger
Harshit Arora
3:0
Lukas Wernsdorfer
Aida Rostamza
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Fri.
08.12.2023 19:00
MARC3
-
POSL1
1:9
Union-Heim
Josef Augl
Dieter Josef Lustig
0:3
Roland Kunz
Hanspeter Brandstätter
0:3
Christian Schuller
Günter Berlesreiter
0:3
Heinz Spielbichler
Lothar Hirsch
1:3
Roland Kunz
/
Heinz Spielbichler
Lothar Hirsch
/
Günter Berlesreiter
0:3
Roland Kunz
Dieter Josef Lustig
3:0
Josef Augl
Hanspeter Brandstätter
0:3
Christian Schuller
Lothar Hirsch
1:3
Heinz Spielbichler
Günter Berlesreiter
0:3
Christian Schuller
/
Josef Augl
Dieter Josef Lustig
/
Hanspeter Brandstätter
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy