XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTN
BBRZ
BIES
ERNS
FRAV
NETT
PASH
PUCK
SPHO
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
701 Mühlviertel-West
702 Mühlviertel-Mitte
711 Linz - Linz U. - UU
712 Linz - Linz Land
721 Mühlviertel Ost
722 Perg Umgebung
731 Steyr Umg. / LL
741 Wels / Kremstal
751 Salzkammergut
762 Vöcklabruck+GM
771 Innv. / Braunau
781 Innv. / Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTN3
BBRZ3
BIES8
ERNS7
FRAV2
NETT5
PASH2
PUCK3
SPHO6
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
151 Landesliga - Damen
151 Landesliga - Damen - Fr...
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landeklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U11 Landesliga W
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesliga
U15 Landesklasse
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U18 Landesliga
U18 Landesklasse
U18 Qualifikation 1
U18 Qualifikation 2
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTN
BBRZ
BIES
ERNS
FRAV
NETT
PASH
PUCK
SPHO
[alle]
PASH2
FRAV2
PUCK3
ASTN3
BBRZ3
NETT5
SPHO6
ERNS7
BIES8
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 712 1. Klasse Linz - Linz Land, Leg 2, Round 6 (duration: 02.03.2020-07.03.2020)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
6
Mon.
02.03.2020 19:00
PASH2
-
ERNS7
8:3
HS Pasching
Gregor Lausecker
Moritz Hofer
3:0
Robert Blum
Tobias Hochetlinger
3:1
Horst Baumberger
Felix Haas
0:3
Daniel Paumgartner
Daniel Wimmer
3:1
Gregor Lausecker
/
Robert Blum
Tobias Hochetlinger
/
Daniel Wimmer
3:0
Gregor Lausecker
Tobias Hochetlinger
2:3
Robert Blum
Moritz Hofer
3:0
Daniel Paumgartner
Felix Haas
3:0
Horst Baumberger
Daniel Wimmer
1:3
Daniel Paumgartner
/
Horst Baumberger
Felix Haas
/
Moritz Hofer
3:0
Daniel Paumgartner
Tobias Hochetlinger
3:0
Show result
Confirmed by system
2
6
Thu.
05.03.2020 19:00
ASTN3
-
BBRZ3
5:8
VS Asten
Erwin Grill
Gunter Hahn
1:3
Steffen Schmidt
Thomas Schinagl
3:0
Sebastian Altendorfer
Thomas Panholzer
2:3
Ernst Kwintz
Hans Ruep
1:3
Erwin Grill
/
Sebastian Altendorfer
Gunter Hahn
/
Thomas Schinagl
2:3
Steffen Schmidt
Gunter Hahn
3:0
Erwin Grill
Thomas Schinagl
3:1
Sebastian Altendorfer
Hans Ruep
1:3
Ernst Kwintz
Thomas Panholzer
3:1
Steffen Schmidt
/
Ernst Kwintz
Hans Ruep
/
Thomas Panholzer
1:3
Steffen Schmidt
Hans Ruep
0:3
Ernst Kwintz
Gunter Hahn
3:1
Sebastian Altendorfer
Thomas Schinagl
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
2
6
Mon.
02.03.2020 19:30
SPHO6
-
FRAV2
2:8
VS Oedt
Michael Greinöcker
Wolfgang Matausch
2:3
Sascha Wahner
Alfred Weinzinger
1:3
Thomas Haslinger
Bertram Stanzl
0:3
Mathias Mayer
Richard Raab
3:2
Mathias Mayer
/
Michael Greinöcker
Richard Raab
/
Bertram Stanzl
3:2
Michael Greinöcker
Alfred Weinzinger
0:3
Sascha Wahner
Wolfgang Matausch
2:3
Mathias Mayer
Bertram Stanzl
1:3
Thomas Haslinger
Richard Raab
0:3
Sascha Wahner
/
Thomas Haslinger
Alfred Weinzinger
/
Wolfgang Matausch
0:3
Show result
Confirmed by Away-Team
2
6
Fri.
06.03.2020 19:00
BIES8
-
NETT5
8:3
Gemeinschaftssaal. Dornacherstraße
Gabor Macskasi
Helmut Stingeder
3:1
Harald Aumayr
Bernhard Hengster
3:0
w.o.
Othmar Liska
0:3
Andreas Maretka
Ingrid Jachim
3:0
Gabor Macskasi
/
Harald Aumayr
Bernhard Hengster
/
Helmut Stingeder
3:2
Gabor Macskasi
Bernhard Hengster
3:1
Harald Aumayr
Helmut Stingeder
3:0
Andreas Maretka
Othmar Liska
3:0
w.o.
Ingrid Jachim
0:3
w.o.
/
w.o.
Ingrid Jachim
/
Othmar Liska
0:3
Andreas Maretka
Bernhard Hengster
3:1
Show result
Confirmed by system
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy