XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ALBD
BBRZ
EIDB
FEDO
KLAF
LIAG
NEMM
OTTH
SGKA
WLDG
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
501 Linz Umg./MV West
511 Linz Umg./MV Mitte
521 Linz Umg./MV Ost
531 Steyr Umg. / LL
541 Kremstal / Wels
551 Salzkammergut
561 Wels u. Umland
571 Innv.u.Umland
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ALBD3
BBRZ1
EIDB2
FEDO1
KLAF1
LIAG2
NEMM1
OTTH3
SGKA3
WLDG1
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
151 Landesliga - Damen
151 Landesliga - Damen - Fr...
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landeklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U11 Landesliga W
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesliga
U15 Landesklasse
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U18 Landesliga
U18 Landesklasse
U18 Qualifikation 1
U18 Qualifikation 2
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ALBD
BBRZ
EIDB
FEDO
KLAF
LIAG
NEMM
OTTH
SGKA
WLDG
[alle]
FEDO1
WLDG1
BBRZ1
KLAF1
NEMM1
EIDB2
LIAG2
ALBD3
OTTH3
SGKA3
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 501 Bezirksliga Linz Umg./MV West, Leg 2, Round 7 (duration: 09.03.2020-14.03.2020)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
7
Thu.
12.03.2020 19:30
WLDG1
-
BBRZ1
8:4
VS Walding
Clemens Umbauer
Claus Durstewitz
0:3
Karl Ausserwöger
Michael Trnka
3:0
Walter Reisinger
Günter Daschill
3:0
Michael Buchberger
Johann Wieser
3:0
Michael Buchberger
/
Clemens Umbauer
Michael Trnka
/
Günter Daschill
3:1
Clemens Umbauer
Michael Trnka
3:2
Karl Ausserwöger
Claus Durstewitz
2:3
Michael Buchberger
Günter Daschill
3:0
Walter Reisinger
Johann Wieser
1:3
Karl Ausserwöger
/
Walter Reisinger
Claus Durstewitz
/
Fritz Schneeberger
0:3
Michael Buchberger
Michael Trnka
3:0
Clemens Umbauer
Johann Wieser
3:2
Show result
Confirmed by system
2
7
Wed.
11.03.2020 19:45
ALBD3
-
EIDB2
8:4
VS Alberndorf
Michael Mayr
Peter Steininger
3:0
Helmut Klambauer
Franz Pargfrieder
3:0
Gerald Ganglberger
Rupert Pargfrieder
3:0
Philipp Reisinger
Klaus Pargfrieder
3:1
Michael Mayr
/
Philipp Reisinger
Rupert Pargfrieder
/
Peter Steininger
3:1
Michael Mayr
Franz Pargfrieder
1:3
Helmut Klambauer
Peter Steininger
3:0
Philipp Reisinger
Rupert Pargfrieder
3:0
Gerald Ganglberger
Klaus Pargfrieder
2:3
Gerald Ganglberger
/
Helmut Klambauer
Franz Pargfrieder
/
Klaus Pargfrieder
1:3
Philipp Reisinger
Franz Pargfrieder
2:3
Michael Mayr
Klaus Pargfrieder
3:2
Show result
Confirmed by system
2
7
Wed.
11.03.2020 19:30
SGKA3
-
NEMM1
7:7
VS Katsdorf
Elfriede Kneissl
Andre Heine
3:0
Lukas Danhel
Martin Barth
2:3
Stefan Kubin
Gerald Grubauer
1:3
Florian Klausberger
Peter Jahn
3:1
Elfriede Kneissl
/
Lukas Danhel
Martin Barth
/
Gerald Grubauer
2:3
Elfriede Kneissl
Martin Barth
1:3
Lukas Danhel
Andre Heine
3:0
Florian Klausberger
Gerald Grubauer
3:0
Stefan Kubin
Peter Jahn
0:3
Florian Klausberger
/
Stefan Kubin
Peter Jahn
/
Andre Heine
3:0
Florian Klausberger
Martin Barth
3:1
Elfriede Kneissl
Peter Jahn
0:3
Lukas Danhel
Gerald Grubauer
2:3
Stefan Kubin
Andre Heine
3:0
Show result
Confirmed by system
2
7
Fri.
13.03.2020 19:00
LIAG2
-
FEDO1
Sporthaus Linz AG (4. OG)
Result not submitted.
2
7
Wed.
11.03.2020 19:00
OTTH3
-
KLAF1
5:8
Turnhalle Ottensheim
Gerhard Kaimberger
Florian Eckerstorfer
2:3
Manuel Lang
Christian Zach
3:0
Martin Steiner
Florian Kasper
0:3
Heinz Elmer
Josef Höpfler
3:0
Heinz Elmer
/
Gerhard Kaimberger
Josef Höpfler
/
Florian Kasper
3:0
Manuel Lang
Florian Eckerstorfer
2:3
Gerhard Kaimberger
Christian Zach
1:3
Martin Steiner
Josef Höpfler
0:3
Heinz Elmer
Florian Kasper
3:0
Manuel Lang
/
Martin Steiner
Florian Eckerstorfer
/
Christian Zach
3:2
Manuel Lang
Josef Höpfler
0:3
Heinz Elmer
Florian Eckerstorfer
1:3
Martin Steiner
Christian Zach
0:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy