XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTY
LAUS
PCHL
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
VALI
WEYE
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
622 Mühlviertel Perg
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
642 Wels - Kremstal
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTY2
LAUS2
PCHL1
RAMI4
SGGS2
SGNS5
TRAT3
VALI3
WEYE2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
761 1. Klasse LL - Wels - WL
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
841 2. Klasse Kremstal 2. R...
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTY
LAUS
PCHL
RAMI
SGGS
SGNS
TRAT
VALI
WEYE
[alle]
PCHL1
LAUS2
ASTY2
SGGS2
WEYE2
VALI3
TRAT3
RAMI4
SGNS5
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 632 Bezirksklasse Steyr Umg. Süd, Leg 1, Round 8 (duration: 14.02.2022-19.02.2022)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
8
Fri.
18.02.2022 19:30
LAUS2
-
WEYE2
3:8
VS Laussa
Mario Walker
Otto Gsöllpointner
2:3
Mario Leopold Reh
Philip Glaser
3:1
Peter Baumgartner
Karl Raffeiner
3:1
Joseph Merkinger
Ernst Größbacher
1:3
Joseph Merkinger
/
Peter Baumgartner
Karl Raffeiner
/
Philip Glaser
1:3
Mario Leopold Reh
Otto Gsöllpointner
2:3
Mario Walker
Philip Glaser
3:2
Peter Baumgartner
Ernst Größbacher
0:3
Joseph Merkinger
Karl Raffeiner
2:3
Mario Walker
/
Mario Leopold Reh
Ernst Größbacher
/
Otto Gsöllpointner
0:3
Mario Leopold Reh
Ernst Größbacher
0:3
Show result
Confirmed by system
1
8
Tue.
15.02.2022 19:30
VALI3
-
SGGS2
10:0
IBM/SMS St. Valentin
Peter Grafinger
Hubert Stumberger
3:0
Jürgen Putscher
Gerald Burghuber
3:0
Slawomir Piotr Kopec
Thomas Zemsauer
3:1
Werner Heigl
Heinz Pressl
3:1
Werner Heigl
/
Slawomir Piotr Kopec
Gerald Burghuber
/
Heinz Pressl
3:1
Peter Grafinger
Gerald Burghuber
3:0
Jürgen Putscher
Hubert Stumberger
3:0
Werner Heigl
Thomas Zemsauer
3:0
Slawomir Piotr Kopec
Heinz Pressl
3:0
Peter Grafinger
/
Jürgen Putscher
Thomas Zemsauer
/
Hubert Stumberger
3:0
Show result
Confirmed by system
1
8
Fri.
18.02.2022 19:30
TRAT3
-
RAMI4
8:5
VS Ternberg
Heinrich Strohschneider
Christoph Kloiber
3:1
Walter Großauer
Daniel Reitzenberger
3:2
w.o.
Erwin Kloiber
0:3
Daniel Handstanger-Deimling
Franz Kloiber jun.
2:3
Daniel Handstanger-Deimling
/
Walter Großauer
Franz Kloiber jun.
/
Erwin Kloiber
3:1
Heinrich Strohschneider
Daniel Reitzenberger
0:3
Walter Großauer
Christoph Kloiber
3:2
Daniel Handstanger-Deimling
Erwin Kloiber
3:0
w.o.
Franz Kloiber jun.
0:3
w.o.
/
w.o.
Daniel Reitzenberger
/
Christoph Kloiber
0:3
Daniel Handstanger-Deimling
Daniel Reitzenberger
3:1
Heinrich Strohschneider
Franz Kloiber jun.
3:1
Walter Großauer
Erwin Kloiber
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
8
Fri.
18.02.2022 19:30
SGNS5
-
PCHL1
8:6
VS Sierninghofen
Georg Maixner
Bernd Gugenberger
3:0
Johann Haidl
Gerald Hollnbuchner
3:2
Josef Vanek
Karl Sandner
1:3
Johannes Wührleitner
Klaus Gajo
3:0
Johannes Wührleitner
/
Georg Maixner
Gerald Hollnbuchner
/
Klaus Gajo
1:3
Georg Maixner
Gerald Hollnbuchner
1:3
Johann Haidl
Bernd Gugenberger
3:0
Johannes Wührleitner
Karl Sandner
3:2
Josef Vanek
Klaus Gajo
2:3
Johann Haidl
/
Josef Vanek
Karl Sandner
/
Bernd Gugenberger
3:0
Johannes Wührleitner
Gerald Hollnbuchner
1:3
Georg Maixner
Klaus Gajo
2:3
Johann Haidl
Karl Sandner
3:1
Josef Vanek
Bernd Gugenberger
3:0
Show result
Confirmed by system
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy