XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ADML
ALBD
ALTB
BIES
FROB
GALK
RACK
STRG
URFA
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesliga / Landesklassen
Regionalklasse
Bezirksklasse
Kreisklasse
1. Klasse
2. Klasse
Landesligen
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Mühlviertel-West
602 Mühlviertel-Mitte
611 Linz - Linz Umgebung A
612 Linz - Linz Umgebung B
621 Mühlviertel Ost
622 Enns Umgebg./Mühlviertel
631 Steyr / Umgebung A
632 Steyr / Umgebung B
641 Linz - Umgebung
642 Attnang/Vöcklabruck
651 Wels / Kremstal
652 Salzkammergut
661 Linz - Wels Umgebung A
662 Linz - Wels Umgebung B
671 Innviertel/Braunau
672 Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ADML1
ALBD5
ALTB1
BIES9
FROB10
GALK2
RACK1
STRG3
URFA5
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup LL/LKL
UNIQA-Herren-Cup RK/BK
UNIQA-Herren-Cup KK/1.KL
OMC 1.KL
OMC BK
OMC KK
Landesliga - Damen
101 Landesliga - Herren
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalklasse Nord
321 Regionalklasse Ost / Mitte
341 Regionalklasse Mitte
361 Regionalklasse Süd-West
401 Bezirksklasse Linz Umge...
411 Bezirksklasse Linz Umge...
421 Bezirksklasse Linz / Mü...
431 Bezirksklasse Steyr - U...
441 Bezirksklasse Salzkamme...
451 Bezirksklasse Attnang -...
461 Bezirksklasse Kremstal ...
471 Bezirksklasse Innviertel
501 Kreisklasse Mühlviertel...
502 Kreisklasse Mühlviertel...
511 Kreisklasse Linz - Linz...
512 Kreisklasse Linz - Linz...
521 Kreisklasse Mühlviertel...
522 Kreisklasse Linz - Umge...
531 Kreisklasse Steyr-Nord
532 Kreisklasse Steyr-Süd
541 Kreisklasse Salzkammerg...
542 Kreisklasse Salzkammergut
551 Kreisklasse Kremstal
552 Kreisklasse Attnang - W...
561 Kreisklasse Linz-Land
562 Kreisklasse Wels Umgebung
571 Kreisklasse Braunau
572 Kreisklasse Schärding
601 1. Klasse Mühlviertel-West
602 1. Klasse Mühlviertel-M...
611 1. Klasse Linz - Linz U...
612 1. Klasse Linz - Linz U...
621 1. Klasse Mühlviertel Ost
622 1. Klasse Enns Umgebg./...
631 1. Klasse Steyr / Umgeb...
632 1. Klasse Steyr / Umgeb...
641 1. Klasse Linz - Umgebung
642 1. Klasse Attnang/Vöckl...
651 1. Klasse Wels / Kremstal
652 1. Klasse Salzkammergut
661 1. Klasse Linz - Wels U...
662 1. Klasse Linz - Wels U...
671 1. Klasse Innviertel/Br...
672 1. Klasse Schärding
701 2. Klasse A
702 2. Klasse B
703 2. Klasse C
704 2. Klasse D
705 2. Klasse E
706 2. Klasse F
707 2. Klasse G
U11 Landesliga
U11 1. Klasse
U11 Qualifikation
U13 Landesliga
U13 Qualifikation A
U13 Qualifikation B
U15 Landesliga
U15 Landesklasse
U15 Qualifikation A
U15 Qualifikation B
U15 Qualifikation C
U18 Landesliga
U18 Qualifikation A
U18 Qualifikation B
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ADML
ALBD
ALTB
BIES
FROB
GALK
RACK
STRG
URFA
[alle]
ALTB1
ADML1
RACK1
GALK2
STRG3
URFA5
ALBD5
BIES9
FROB10
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 612 1. Klasse Linz - Linz Umgebung B, Leg 2, Round 8 (duration: 12.03.2016-18.03.2016)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
8
Wed.
16.03.2016 20:00
RACK1
-
ALBD5
10:0
F10-Sportfabrik
Christoph Preissl
w.o.
3:0
Peter Böhm
w.o.
3:0
Martin Grafinger
w.o.
3:0
Manuel Reisinger
w.o.
3:0
Manuel Reisinger
/
Christoph Preissl
w.o.
/
w.o.
3:0
Christoph Preissl
w.o.
3:0
Peter Böhm
w.o.
3:0
Manuel Reisinger
w.o.
3:0
Martin Grafinger
w.o.
3:0
Peter Böhm
/
Martin Grafinger
w.o.
/
w.o.
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
2
8
Thu.
17.03.2016 19:00
GALK2
-
STRG3
8:2
VS II Gallneukirchen
Markus Mörwald
Martin Dorner
0:3
Friedrich Stierberger
Walter Hart
3:0
Hartwin Lengauer
Philipp Hartl
3:0
Manuela Mager
Daniel Giritzer
3:0
Hartwin Lengauer
/
Markus Mörwald
Daniel Giritzer
/
Martin Dorner
3:0
Friedrich Stierberger
Martin Dorner
1:3
Markus Mörwald
Walter Hart
3:0
Hartwin Lengauer
Daniel Giritzer
3:0
Manuela Mager
Philipp Hartl
3:0
Friedrich Stierberger
/
Manuela Mager
Walter Hart
/
Philipp Hartl
3:0
Show result
Confirmed by system
2
8
Fri.
18.03.2016 19:00
BIES9
-
ADML1
3:8
Gemeinschaftssaal. Dornacherstraße
Erik Reisinger
Thomas Fritz
1:3
Harald Aumayr
Michael Schöfecker
3:0
Erik Setik
Ernst Fürlinger
3:2
Michael Sippl
Alexander Schindlbauer
0:3
Erik Reisinger
/
Erik Setik
Michael Schöfecker
/
Alexander Schindlbauer
3:1
Erik Reisinger
Michael Schöfecker
1:3
Harald Aumayr
Thomas Fritz
0:3
Michael Sippl
Ernst Fürlinger
0:3
Erik Setik
Alexander Schindlbauer
1:3
Michael Sippl
/
Harald Aumayr
Ernst Fürlinger
/
Thomas Fritz
0:3
Michael Sippl
Michael Schöfecker
0:3
Show result
Confirmed by system
2
8
Fri.
18.03.2016 19:00
ALTB1
-
FROB10
8:3
VS Altenberg
Hans Penn
Manfred Georgi
3:0
Erwin Rois
Vinko Marjanovic
3:2
Adolf Mastny
Maria Marjanovic
2:3
Harald Hinterleitner
Andreas Pöchtrager
1:3
Harald Hinterleitner
/
Erwin Rois
Manfred Georgi
/
Andreas Pöchtrager
3:0
Hans Penn
Vinko Marjanovic
3:1
Erwin Rois
Manfred Georgi
3:0
Harald Hinterleitner
Maria Marjanovic
3:0
Adolf Mastny
Andreas Pöchtrager
0:3
Hans Penn
/
Adolf Mastny
Vinko Marjanovic
/
Maria Marjanovic
3:1
Harald Hinterleitner
Vinko Marjanovic
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy