XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ALTB
EIDB
FEDO
GRAM
KLAF
OTTH
RACK
STRH
WLDG
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
622 Mühlviertel Perg
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz / Wels -Umgebung
642 Wels - Kremstal
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ALTB2
EIDB3
FEDO2
GRAM2
KLAF2
OTTH4
RACK1
STRH2
WLDG2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
761 1. Klasse LL - Wels - WL
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
841 2. Klasse Kremstal 2. R...
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ALTB
EIDB
FEDO
GRAM
KLAF
OTTH
RACK
STRH
WLDG
[alle]
RACK1
GRAM2
WLDG2
STRH2
KLAF2
ALTB2
FEDO2
EIDB3
OTTH4
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 601 Bezirksklasse Linz/Mühlviertel West, Leg 1, Round 6 (duration: 31.01.2022-05.02.2022)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
6
Fri.
04.02.2022 19:00
OTTH4
-
FEDO2
8:2
Turnhalle Ottensheim
Lorenz Stifter
Hans Ahamer
3:0
Andreas Schwaiger
Daniel Rabeder
3:0
Sonja Thorwartl
Johann Preining
2:3
Thomas Außerwöger
Klemens Peilsteiner
3:0
Sonja Thorwartl
/
Thomas Außerwöger
Daniel Rabeder
/
Klemens Peilsteiner
3:0
Lorenz Stifter
Daniel Rabeder
3:0
Andreas Schwaiger
Hans Ahamer
3:0
Thomas Außerwöger
Johann Preining
3:0
Sonja Thorwartl
Klemens Peilsteiner
2:3
Andreas Schwaiger
/
Lorenz Stifter
Hans Ahamer
/
Johann Preining
3:1
Show result
Confirmed by system
1
6
Mon.
08.11.2021 19:15
GRAM2
-
STRH2
7:7
VS Stroheim
Simon Rechberger
Engelbert Eckmayr
2:3
Thomas Neukart
Christian Felser
3:1
Gerhard Hartl
Wolfgang Heigl
2:3
Otto Schlosser
Markus Wiesinger
0:3
Thomas Neukart
/
Simon Rechberger
Engelbert Eckmayr
/
Christian Felser
3:2
Thomas Neukart
Engelbert Eckmayr
3:0
Simon Rechberger
Christian Felser
3:2
Gerhard Hartl
Markus Wiesinger
0:3
Otto Schlosser
Wolfgang Heigl
1:3
Otto Schlosser
/
Gerhard Hartl
Markus Wiesinger
/
Wolfgang Heigl
1:3
Thomas Neukart
Markus Wiesinger
3:1
Otto Schlosser
Engelbert Eckmayr
3:0
Gerhard Hartl
Christian Felser
3:0
Simon Rechberger
Wolfgang Heigl
1:3
Show result
Confirmed by system
1
6
Wed.
10.11.2021 19:30
EIDB3
-
KLAF2
1:9
VS Eidenberg
Thomas Haslinger
Florian Kasper
0:3
Jürgen Wiesmayr
Karl Gindl
2:3
Robert Pargfrieder
Andreas Himpsl
0:3
Felix Koll
Stefan Bauer
1:3
Thomas Haslinger
/
Jürgen Wiesmayr
Stefan Bauer
/
Karl Gindl
0:3
Jürgen Wiesmayr
Florian Kasper
0:3
Thomas Haslinger
Karl Gindl
0:3
Robert Pargfrieder
Stefan Bauer
1:3
Felix Koll
Andreas Himpsl
1:3
Felix Koll
/
Robert Pargfrieder
Florian Kasper
/
Andreas Himpsl
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
1
6
Fri.
12.11.2021 19:00
ALTB2
-
WLDG2
8:5
VS Altenberg
Thomas Scheuchenstuhl
Moritz Ammersdorfer
3:0
Matthias Duffek
Julia Höglinger
2:3
Mario Schürz
Philipp Engleder
2:3
Alexander Duffek
Alexander Mayr
2:3
Matthias Duffek
/
Thomas Scheuchenstuhl
Alexander Mayr
/
Philipp Engleder
3:0
Thomas Scheuchenstuhl
Julia Höglinger
2:3
Matthias Duffek
Moritz Ammersdorfer
3:0
Alexander Duffek
Philipp Engleder
3:1
Mario Schürz
Alexander Mayr
2:3
Mario Schürz
/
Alexander Duffek
Julia Höglinger
/
Moritz Ammersdorfer
3:0
Alexander Duffek
Julia Höglinger
3:2
Thomas Scheuchenstuhl
Alexander Mayr
3:1
Matthias Duffek
Philipp Engleder
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy