XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
BRAU
FEMO
FRIE
HOAC
MOOS
OSTM
STJO
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
Kids+
League
701 Mühlviertel-West
702 Mühlviertel-Mitte
711 Linz - Linz U. - UU
712 Linz - Linz Land
721 Mühlviertel Ost
731 Steyr Umg. / LL
741 Wels / Kremstal
751 Salzkammergut
761 LL - Wels - WL
762 Vöcklabruck+GM
771 Innv. / Braunau
781 Innv. / Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
Team
BRAU5
FEMO3
FRIE3
FRIE4
HOAC3
MOOS2
OSTM4
STJO3
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC Erste Klasse
OMC Zweite Klasse
151 Landesliga - Damen
251 Regionalliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz Land...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
761 1. Klasse LL - Wels - WL
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
801 2. Klasse Linz / Mühlvi...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
861 2. Klasse Vöcklabruck
862 2. Klasse Vöcklabruck F...
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U13 Landesliga
U13 1. Klasse
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U13 Qualifikation 3
U15 Landesliga
U15 Landesklasse
U15 Qualifikation M 1
U15 Qualifikation M 2
U18 Landesliga
U18 1. Klasse
U18 Qualifikation 1
U18 Qualifikation 2
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
[alle]
BRAU
FEMO
FRIE
HOAC
MOOS
OSTM
STJO
[alle]
MOOS2
FEMO3
HOAC3
STJO3
FRIE3
OSTM4
FRIE4
BRAU5
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 771 1. Klasse Innv. / Braunau, Leg 1, Round 3 (duration: 16.10.2017-21.10.2017)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
3
Fri.
20.10.2017 19:30
OSTM4
-
FEMO3
8:3
HS Ostermiething
Johann Schmid
Christopher Esterbauer
3:0
Franz Huber
Jörg Dieckhoff
0:3
Christian Müller
Ferdinand Oberndorfer
0:3
Helmut Hoffmann
Maria Niederreiter
3:1
Johann Schmid
/
Franz Huber
Jörg Dieckhoff
/
Ferdinand Oberndorfer
1:3
Johann Schmid
Jörg Dieckhoff
3:0
Franz Huber
Christopher Esterbauer
3:0
Helmut Hoffmann
Ferdinand Oberndorfer
3:1
Christian Müller
Maria Niederreiter
3:1
Helmut Hoffmann
/
Christian Müller
Maria Niederreiter
/
Christopher Esterbauer
3:0
Helmut Hoffmann
Jörg Dieckhoff
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Fri.
20.10.2017 19:30
FRIE3
-
STJO3
8:4
NMS Friedburg
Florian Lugstein
Bernhard Penzendorfer
2:3
Peter Schindecker
Michael Weilbold
3:0
Lorenz Zauner
Günter Fessl
3:0
Walter Schöfegger
Hannes Penninger
3:2
Peter Schindecker
/
Lorenz Zauner
Michael Weilbold
/
Günter Fessl
3:0
Peter Schindecker
Bernhard Penzendorfer
3:1
Florian Lugstein
Michael Weilbold
1:3
Lorenz Zauner
Hannes Penninger
3:1
Walter Schöfegger
Günter Fessl
2:3
Walter Schöfegger
/
Florian Lugstein
Hannes Penninger
/
Bernhard Penzendorfer
0:3
Peter Schindecker
Hannes Penninger
3:0
Walter Schöfegger
Bernhard Penzendorfer
3:0
Show result
Confirmed by system
1
3
Thu.
19.10.2017 19:30
BRAU5
-
FRIE4
9:1
Pestalozzischule
Walter Forst
Markus Altenberger
3:0
Albert Seidl
Daniel Mühlberger
3:2
Robert Bachmair
Sebastian Kasper
3:0
Hermann Wührer
Günter Schöggler
3:2
Hermann Wührer
/
Robert Bachmair
Markus Altenberger
/
Daniel Mühlberger
3:0
Albert Seidl
Markus Altenberger
3:0
Walter Forst
Daniel Mühlberger
3:1
Robert Bachmair
Günter Schöggler
3:1
Hermann Wührer
Sebastian Kasper
3:2
Albert Seidl
/
Walter Forst
Günter Schöggler
/
Sebastian Kasper
1:3
Show result
Confirmed by system
1
3
Fri.
20.10.2017 19:00
MOOS2
-
HOAC3
4:8
Mehrzweckhalle Burgkirchen
Simon Heinrich
Andreas Auberger
0:3
Stefan Huemer
Thomas Waltl
3:1
Nadine Schinagl
Siegfried Geisberger
1:3
Andreas Woisetschläger
Thomas Mühlegger
0:3
Stefan Huemer
/
Andreas Woisetschläger
Andreas Auberger
/
Siegfried Geisberger
3:2
Stefan Huemer
Andreas Auberger
2:3
Simon Heinrich
Thomas Waltl
0:3
Nadine Schinagl
Thomas Mühlegger
0:3
Andreas Woisetschläger
Siegfried Geisberger
3:0
Simon Heinrich
/
Nadine Schinagl
Thomas Mühlegger
/
Thomas Waltl
0:3
Stefan Huemer
Thomas Mühlegger
3:2
Andreas Woisetschläger
Andreas Auberger
0:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy