XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ALKV
DWEL
KOPF
LEON
OFTE
SHAL
SPHO
STRH
WAIZ
WILH
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
501 Linz Umg./MV West
511 Linz Umg./MV Mitte
521 Linz Umg./MV Ost
531 Steyr Umg. / LL
541 Kremstal / Wels
551 Salzkammergut
561 Wels u. Umland
571 Innv.u.Umland
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ALKV1
DWEL3
KOPF2
LEON1
OFTE1
SHAL1
SPHO3
STRH2
WAIZ4
WILH1
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
151 Landesliga - Damen
151 Landesliga - Damen - Fr...
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landeklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U11 Landesliga W
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesliga
U15 Landesklasse
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U18 Landesliga
U18 Landesklasse
U18 Qualifikation 1
U18 Qualifikation 2
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ALKV
DWEL
KOPF
LEON
OFTE
SHAL
SPHO
STRH
WAIZ
WILH
[alle]
WILH1
LEON1
ALKV1
OFTE1
SHAL1
KOPF2
STRH2
DWEL3
SPHO3
WAIZ4
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 561 Bezirksliga Wels u. Umland, Leg 2, Round 7 (duration: 09.03.2020-14.03.2020)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
2
7
Wed.
11.03.2020 19:45
WILH1
-
DWEL3
8:6
VS Dörnbach
Gerhard Rittenschober
Ernst Hüttmair
1:3
Werner Lassacher
Klaus Hofer
0:3
Florin Radu Frijan
Dietmar Salaberger
3:0
Günther Wippel
Van Tiep Hoang
2:3
Werner Lassacher
/
Gerhard Rittenschober
Ernst Hüttmair
/
Dietmar Salaberger
3:0
Werner Lassacher
Ernst Hüttmair
3:1
Gerhard Rittenschober
Klaus Hofer
2:3
Florin Radu Frijan
Van Tiep Hoang
3:2
Günther Wippel
Dietmar Salaberger
3:1
Günther Wippel
/
Florin Radu Frijan
Van Tiep Hoang
/
Klaus Hofer
3:2
Werner Lassacher
Van Tiep Hoang
2:3
Günther Wippel
Ernst Hüttmair
3:1
Florin Radu Frijan
Klaus Hofer
1:3
Gerhard Rittenschober
Dietmar Salaberger
3:1
Show result
Confirmed by system
2
7
Thu.
12.03.2020 19:30
WAIZ4
-
ALKV1
TT-Arena Waizenkirchen
Result not submitted.
2
7
Thu.
12.03.2020 19:00
SPHO3
-
KOPF2
VS Haid
Result not submitted.
2
7
Tue.
10.03.2020 19:00
LEON1
-
SHAL1
8:2
VS / HS Leonding
Christian Ortbauer
w.o.
3:0
Andreas Aigner
Thomas Trattner
0:3
Michael Lewerenz
Michael Voraberger
3:0
Luca Heigl
Martin Schedlberger
3:1
Christian Ortbauer
/
Luca Heigl
w.o.
/
w.o.
3:0
Christian Ortbauer
Thomas Trattner
3:0
Andreas Aigner
w.o.
3:0
Luca Heigl
Michael Voraberger
3:0
Michael Lewerenz
Martin Schedlberger
3:2
Andreas Aigner
/
Michael Lewerenz
Werner Schedlberger
/
Thomas Trattner
2:3
Show result
Confirmed by system
2
7
Fri.
13.03.2020 19:30
OFTE1
-
STRH2
VS Oftering
Result not submitted.
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy