XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ALKV
KOPF
SGSS
SHAL
SPHO
STRH
URIE
WLFG
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
501 Linz Umg./MV West
511 Linz Umg./MV Mitte
521 Linz Umg./MV Ost
531 Steyr Umg. / LL
541 Kremstal / Wels
551 Salzkammergut
561 Vöcklabruck
571 Innviertel/WL/LL
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ALKV1
KOPF2
SGSS3
SGSS4
SHAL1
SPHO3
STRH2
URIE1
WLFG2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC 1. Klasse
OMC 2. Klasse
151 Landesliga - Damen - Fr...
151 Landesliga - Damen - He...
251 Regionalliga - Damen - ...
251 Regionalliga - Damen - ...
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel/...
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz Land...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landesklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesklasse
U15 Landesliga
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U15 Qualifikation 3
U18 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ALKV
KOPF
SGSS
SHAL
SPHO
STRH
URIE
WLFG
[alle]
ALKV1
SHAL1
URIE1
KOPF2
WLFG2
STRH2
SPHO3
SGSS3
SGSS4
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 571 Bezirksliga Innviertel/WL/LL, Leg 1, Round 2 (duration: 01.10.2018-06.10.2018)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
KOPF2
-
SGSS4
8:3
NMS Kopfing
Lukas Ertl
Alfred Pichler
3:0
Florian Schmalhofer
Michael Hell
3:2
Markus Josef Parzer
Ernst Testor
3:2
Friedrich Berger
Richard Franzen
0:3
Florian Schmalhofer
/
Markus Josef Parzer
Michael Hell
/
Richard Franzen
1:3
Florian Schmalhofer
Alfred Pichler
3:1
Lukas Ertl
Michael Hell
3:2
Markus Josef Parzer
Richard Franzen
2:3
Friedrich Berger
Ernst Testor
3:0
Friedrich Berger
/
Lukas Ertl
Ernst Testor
/
Alfred Pichler
3:1
Florian Schmalhofer
Richard Franzen
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
SHAL1
-
WLFG2
6:8
Turnhalle Bad Schallerbach
Werner Schedlberger
Hannes Thaller
1:3
Martin Schedlberger
Alois Purrer
3:2
Thomas Wimmer
Hubert Distler
3:2
Thomas Trattner
Wolfgang Schartner
3:0
Martin Schedlberger
/
Thomas Trattner
Alois Purrer
/
Hubert Distler
3:0
Martin Schedlberger
Hannes Thaller
0:3
Werner Schedlberger
Alois Purrer
3:1
Thomas Wimmer
Wolfgang Schartner
1:3
Thomas Trattner
Hubert Distler
3:0
Thomas Wimmer
/
Werner Schedlberger
Wolfgang Schartner
/
Hannes Thaller
0:3
Martin Schedlberger
Wolfgang Schartner
2:3
Thomas Trattner
Hannes Thaller
2:3
Thomas Wimmer
Alois Purrer
0:3
Werner Schedlberger
Hubert Distler
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
1
2
Fri.
05.10.2018 19:30
SGSS3
-
ALKV1
8:6
VS Schardenberg
Thomas Mittermaier
Wolfgang Rebhandl
3:1
Franz Steininger
Christian Deil
0:3
Siegfried Mayer
Volker Mitterlehner
3:1
Gabriel Fesel
Andreas Ortner
3:1
Siegfried Mayer
/
Franz Steininger
Christian Deil
/
Wolfgang Rebhandl
1:3
Thomas Mittermaier
Christian Deil
0:3
Franz Steininger
Wolfgang Rebhandl
3:1
Gabriel Fesel
Volker Mitterlehner
3:0
Siegfried Mayer
Andreas Ortner
3:0
Gabriel Fesel
/
Thomas Mittermaier
Andreas Ortner
/
Volker Mitterlehner
3:2
Gabriel Fesel
Christian Deil
1:3
Thomas Mittermaier
Andreas Ortner
1:3
Franz Steininger
Volker Mitterlehner
0:3
Siegfried Mayer
Wolfgang Rebhandl
3:0
Show result
Confirmed by system
1
2
Mon.
01.10.2018 19:30
STRH2
-
SPHO3
7:7
VS Stroheim
Thomas Wiesinger
Manuel Pascher
2:3
Engelbert Eckmayr
Franz Josef Marko
1:3
Markus Wiesinger
Siegfried Hauer
0:3
Mario Plöchl
Andreas Königsdorfer
2:3
Markus Wiesinger
/
Mario Plöchl
Andreas Königsdorfer
/
Manuel Pascher
3:1
Engelbert Eckmayr
Manuel Pascher
0:3
Thomas Wiesinger
Franz Josef Marko
3:0
Markus Wiesinger
Andreas Königsdorfer
3:1
Mario Plöchl
Siegfried Hauer
3:0
Engelbert Eckmayr
/
Thomas Wiesinger
Franz Josef Marko
/
Siegfried Hauer
3:0
Engelbert Eckmayr
Andreas Königsdorfer
1:3
Mario Plöchl
Manuel Pascher
2:3
Markus Wiesinger
Franz Josef Marko
3:0
Thomas Wiesinger
Siegfried Hauer
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy