XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
ASTR
BBRZ
BSVL
DUFO
LIAG
NETT
URFA
VÖLI
WALD
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
601 Linz/Mühlviertel West
602 Mühlviertel Mitte Nord
611 Linz Umg. / MV - FR
612 Linz Umg. / MV - PE
621 Enns Umg. / MV Ost
622 Mühlviertel Perg
631 Steyr Umg. / LL
632 Steyr Umg. Süd
641 Linz Land - Krems
642 Wels - Kremstal
651 LL - WE - WL - GM
652 Salzkammergut
661 LL - Wels Umg. Nord
662 Vöcklabruck/Hausruck
671 Innviertel/Braunau
672 Innviertel/Schärding
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
ASTR5
BBRZ2
BSVL4
DUFO3
LIAG3
NETT3
URFA5
VÖLI5
WALD2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
OMC Regionalklasse
OMC Bezirksliga
OMC Bezirksklasse
OMC 1. Klasse
OMC 2. Klasse
151 Landesliga - Damen - Fr...
151 Landesliga - Damen - He...
251 Regionalliga - Damen - ...
251 Regionalliga - Damen - ...
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Kremstal / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Vöcklabruck
571 Bezirksliga Innviertel/...
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
621 Bezirksklasse Enns Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz Land...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
722 1. Klasse Perg Umgebung
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
762 1. Klasse Vöcklabruck+GM
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
U11 Landesliga
U11 Landesklasse
U11 Qualifikation 1
U11 Qualifikation 2
U13 Landesliga
U13 Landesklasse
U13 Qualifikation 1
U13 Qualifikation 2
U15 Landesklasse
U15 Landesliga
U15 1. Klasse
U15 Qualifikation 1
U15 Qualifikation 2
U15 Qualifikation 3
U18 Landesliga
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
ASTR
BBRZ
BSVL
DUFO
LIAG
NETT
URFA
VÖLI
WALD
[alle]
WALD2
BBRZ2
DUFO3
NETT3
LIAG3
BSVL4
VÖLI5
URFA5
ASTR5
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 612 Bezirksklasse Linz Umg. / MV - PE, Leg 1, Round 1 (duration: 24.09.2018-29.09.2018)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
1
Wed.
26.09.2018 19:00
NETT3
-
LIAG3
8:3
VS Haid
Werner Feigl
Werner Blaschek
2:3
Manuel Promberger
Robert Viechtbauer
3:2
Hermann Traxler
Thomas Schmidt
3:0
Alfred Josef Leibetseder
Karl Trimmel
3:1
Manuel Promberger
/
Werner Feigl
Werner Blaschek
/
Thomas Schmidt
0:3
Manuel Promberger
Werner Blaschek
3:1
Werner Feigl
Robert Viechtbauer
0:3
Hermann Traxler
Karl Trimmel
3:0
Alfred Josef Leibetseder
Thomas Schmidt
3:1
Alfred Josef Leibetseder
/
Hermann Traxler
Karl Trimmel
/
Robert Viechtbauer
3:1
Manuel Promberger
Karl Trimmel
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
1
Wed.
26.09.2018 19:15
VÖLI5
-
WALD2
9:1
Sportanlage Auwiesen
Michael Schinko
Michael Rusam
3:0
Jakob Schaubmayr
Christian Ghahremanian
3:1
Tobias Bratter
Bernhard Meingassner
3:0
Walter Teuchtmann
Johannes Gangl
3:1
Jakob Schaubmayr
/
Tobias Bratter
Johannes Gangl
/
Christian Ghahremanian
2:3
Jakob Schaubmayr
Michael Rusam
3:0
Michael Schinko
Christian Ghahremanian
3:0
Tobias Bratter
Johannes Gangl
3:0
Walter Teuchtmann
Bernhard Meingassner
3:0
Walter Teuchtmann
/
Michael Schinko
Michael Rusam
/
Bernhard Meingassner
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
1
Fri.
28.09.2018 19:30
BSVL4
-
BBRZ2
8:2
Berufsschule Linz 8
Rudolf Stumptner
Herbert Kritzinger
1:3
Johann Gottfried Plank
Georg Stevancsecz
3:0
Helmut Goldmann
Helmut Reisenberger
3:2
Karl Stöckl
Marius Mocan
3:2
Johann Gottfried Plank
/
Helmut Goldmann
Herbert Kritzinger
/
Helmut Reisenberger
3:1
Johann Gottfried Plank
Herbert Kritzinger
3:2
Rudolf Stumptner
Georg Stevancsecz
2:3
Helmut Goldmann
Marius Mocan
3:1
Karl Stöckl
Helmut Reisenberger
3:0
Karl Stöckl
/
Rudolf Stumptner
Marius Mocan
/
Georg Stevancsecz
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
1
Fri.
28.09.2018 19:00
ASTR5
-
DUFO3
3:8
HS St. Martin
Friedrich Mittermayr
Michael Huemer
0:3
Erich Gruber
Manfred Grünberger
3:0
Reinhart Baumgartner
Horst Ahorner
2:3
Richard Baumgartner
Walter Prillinger
1:3
Richard Baumgartner
/
Reinhart Baumgartner
Walter Prillinger
/
Manfred Grünberger
0:3
Erich Gruber
Michael Huemer
3:0
Friedrich Mittermayr
Manfred Grünberger
1:3
Reinhart Baumgartner
Walter Prillinger
0:3
Richard Baumgartner
Horst Ahorner
3:2
Erich Gruber
/
Friedrich Mittermayr
Michael Huemer
/
Horst Ahorner
2:3
Erich Gruber
Walter Prillinger
1:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy