XTTV Result Service
To get full functionality and best presentation JavaScript must be activated.
BTTV
KTTV
NÖTTV
OÖTTV
STTTV
STTV
TTTV
VTTV
WTTV
ÖTTV
Superleague
Intercup
2024/2025
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
2016/2017
2015/2016
Results
Tournaments
Ranking query
Club Schedule
Search Player
Players entries
Email notification
[highlight]
BRAU
DORT
FLOR
FRIE
HOAC
METT
SGSS
URIE
VICH
User:
Password:
remain logged
lost password
Group
Landesebenen
Regionalliga
Regionalklasse
Bezirksliga
Bezirksklasse
1. Klasse
2. Klasse
Damen MM
Cup
U18
U15
U13
U11
League
501 Linz Umg./MV West
511 Linz Umg./MV Mitte
521 Linz Umg./MV Ost
531 Steyr Umg. / LL
541 Kremstal / Wels
551 Salzkammergut
561 Wels u. Umland
571 Innv.u.Umland
Round
Leg 1:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Leg 2:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Team
BRAU2
DORT1
FLOR2
FRIE3
HOAC2
METT3
SGSS3
URIE2
VICH2
View
Table&Ranking
Double Ranking
Cross Table
Matches
Team information
Team Captains
PDF-Selection
Draw
(
Results
Contact Responsible)
Table&Ranking
(
Table
Single Ranking
Double Ranking)
incl.
RC Rating and Age Group
Page break
Cross Table
Team Captains
Data Sheets
Selection-Box for matches to be shown
Event
League
Leg
R.
Club
Team
Period
No. of lines
[alle]
Herren MM
[alle]
UNIQA-Herren-Cup TBL/LL/LK
UNIQA-Herren-Cup RL/RK/BL
UNIQA-Herren-Cup BK/1.KL
151 Landesliga - Damen
100 Tibhar Higra Liga
101 Landesliga Nord-Ost
141 Landesliga Süd-West
201 Landesklasse Nord-Ost
241 Landesklasse Süd-West
301 Regionalliga Nord
321 Regionalliga Ost/Mitte
341 Regionalliga Süd/Mitte
361 Regionalliga Süd-West
401 RK Linz Umg. / MV West
411 RK Linz Umg. / MV Mitte
421 RK Linz Umg. / MV Ost
431 RK Steyr Umg. / LL
441 RK Linz,LL Umg. / Wels
451 RK Salzkammergut
461 RK Attn.Umg. / VB
471 RK Innviertel
501 Bezirksliga Linz Umg./M...
511 Bezirksliga Linz Umg./M...
521 Bezirksliga Linz Umg./M...
531 Bezirksliga Steyr Umg. ...
541 Bezirksliga Kremstal / ...
551 Bezirksliga Salzkammergut
561 Bezirksliga Wels u. Umland
571 Bezirksliga Innv.u.Umland
601 Bezirksklasse Linz/Mühl...
602 Bezirksklasse Mühlviert...
611 Bezirksklasse Linz Umg....
612 Bezirksklasse Linz Umg....
622 Bezirksklasse Mühlviert...
631 Bezirksklasse Steyr Umg...
632 Bezirksklasse Steyr Umg...
641 Bezirksklasse Linz / We...
642 Bezirksklasse Wels - Kr...
651 Bezirksklasse LL - WE -...
652 Bezirksklasse Salzkamme...
661 Bezirksklasse LL - Wels...
662 Bezirksklasse Vöcklabru...
671 Bezirksklasse Innvierte...
672 Bezirksklasse Innvierte...
701 1. Klasse Mühlviertel-West
702 1. Klasse Mühlviertel-M...
711 1. Klasse Linz - Linz U...
712 1. Klasse Linz - Linz Land
721 1. Klasse Mühlviertel Ost
731 1. Klasse Steyr Umg. / LL
741 1. Klasse Wels / Kremstal
751 1. Klasse Salzkammergut
761 1. Klasse LL - Wels - WL
771 1. Klasse Innv. / Braunau
781 1. Klasse Innv. / Schär...
811 2. Klasse Linz / MV Mitte
821 2. Klasse Mühlviertel Ost
841 2. Klasse Kremstal
841 2. Klasse Kremstal 2. R...
851 2. Klasse Vorchdorf / GM
881 2. Klasse Innviertel
[a]
1
2
[a]
1
2
3
4
5
6
7
8
9
[alle]
BRAU
DORT
FLOR
FRIE
HOAC
METT
SGSS
URIE
VICH
[alle]
DORT1
VICH2
FLOR2
BRAU2
HOAC2
URIE2
FRIE3
METT3
SGSS3
all games
current (± 7 days)
current rounds
next 7 days
all future games
all played games
most recently changed
Matches: 571 Bezirksliga Innv.u.Umland, Leg 1, Round 3 (duration: 11.10.2021-16.10.2021)
Leg
R.
Date of game
Teams
Res.
Location
Remarks
Detail
1
3
Fri.
15.10.2021 19:30
BRAU2
-
VICH2
8:4
Pestalozzischule
Bernhard Streif
Bernd Karner
0:3
Moritz Stegfellner
Reinhard Haidinger
1:3
Walter Fink
Franz Josef Stadlmayr
3:0
Johann Hofbauer
Joachim Heger
3:0
Bernhard Streif
/
Moritz Stegfellner
Reinhard Haidinger
/
Joachim Heger
3:1
Bernhard Streif
Reinhard Haidinger
1:3
Moritz Stegfellner
Bernd Karner
1:3
Johann Hofbauer
Franz Josef Stadlmayr
3:0
Walter Fink
Joachim Heger
3:1
Johann Hofbauer
/
Walter Fink
Franz Josef Stadlmayr
/
Bernd Karner
3:0
Johann Hofbauer
Reinhard Haidinger
3:0
Bernhard Streif
Joachim Heger
3:2
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Fri.
15.10.2021 19:30
SGSS3
-
FLOR2
10:0
VS Schardenberg
Marcel Froschauer
Christian Ritzberger-Moser
3:2
Siegfried Mayer
Walter Königsbauer
3:2
Franz Steininger
Franz Josef Schachner
3:0
Oliver Aichinger
Karel Hartl
3:1
Siegfried Mayer
/
Oliver Aichinger
Karel Hartl
/
Walter Königsbauer
3:2
Siegfried Mayer
Christian Ritzberger-Moser
3:2
Marcel Froschauer
Walter Königsbauer
3:0
Franz Steininger
Karel Hartl
3:2
Oliver Aichinger
Franz Josef Schachner
3:0
Franz Steininger
/
Marcel Froschauer
Christian Ritzberger-Moser
/
Franz Josef Schachner
3:1
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Wed.
13.10.2021 19:30
DORT1
-
URIE2
8:6
TS VS Ort/Innkr
Hans-Peter Wolf
Manfred Mühlberger
3:2
Owad Al Daraie
Franz Arthofer
3:0
Franz Blumenschein
Walter Mayer
3:0
Johann Hölzl
Erich Ecker
0:3
Hans-Peter Wolf
/
Franz Blumenschein
Erich Ecker
/
Manfred Mühlberger
1:3
Owad Al Daraie
Manfred Mühlberger
3:2
Hans-Peter Wolf
Franz Arthofer
0:3
Franz Blumenschein
Erich Ecker
2:3
Johann Hölzl
Walter Mayer
2:3
Johann Hölzl
/
Owad Al Daraie
Franz Arthofer
/
Walter Mayer
3:1
Owad Al Daraie
Erich Ecker
2:3
Johann Hölzl
Manfred Mühlberger
3:1
Franz Blumenschein
Franz Arthofer
3:0
Hans-Peter Wolf
Walter Mayer
3:0
Show result
Confirmed by Away-Team
1
3
Thu.
14.10.2021 19:30
METT3
-
FRIE3
4:8
Mettmach
Bernhard Kammerer
Florian Lugstein
3:1
Wilfried Leonhartsberger
Andreas Andraschko
1:3
Norbert Pointecker
Helmut Berrer
2:3
Matthias Danner
Simon Berrer
3:0
Bernhard Kammerer
/
Matthias Danner
Andreas Andraschko
/
Helmut Berrer
0:3
Bernhard Kammerer
Andreas Andraschko
3:2
Wilfried Leonhartsberger
Florian Lugstein
3:1
Matthias Danner
Helmut Berrer
2:3
Norbert Pointecker
Simon Berrer
0:3
Norbert Pointecker
/
Wilfried Leonhartsberger
Simon Berrer
/
Florian Lugstein
0:3
Matthias Danner
Andreas Andraschko
2:3
Bernhard Kammerer
Simon Berrer
2:3
Show result
Confirmed by Away-Team
XTTV Result Service (Version 15.1329 - 26.08.2023)
|
XTTV
|
OÖTTV-contact
|
Privacy Policy